Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Szczecinie

IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie oraz Gimnazjum nr 42 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Pedagog szkolny
4. Pedagog


W czerwcu b.r. z inicjatywy pedagoga szkolnego odbyło się spotkanie uczniów klas drugich liceum z panem Arturem Cerońskim.

Spotkanie miało na celu krzewieniem właściwych postaw wśród młodszej i starszej młodzieży.

Głównym założeniem programu jest szeroko rozumiana profilaktyka zachowań ryzykownych i pomoc ludziom uzależnionym.

Artur Ceroński jest szerzej znany z programów telewizyjnych, emitowanych m.in. w TVP1 i TVN, w których opisuje swoje dawne życie, uwikłane w przemoc, narkotyki, alkohol oraz przemianę, która sprawiła, że stał się innym człowiekiem i postanowił pomagać innym – z jednej strony współpracując z ośrodkami dla osób bezdomnych i uzależnionych, z drugiej stawiając na profilaktykę wśród młodych ludzi.

Artur Ceroński, dziś szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci, certyfikowany terapeuta d/s uzależnień w prosty i komunikatywny sposób pokazuje młodzieży, że nigdy nie jest za późno na zmianę. Podczas spotkań z nastolatkami porusza nie tylko tematykę stricte związaną z zachowaniami ryzykownymi, ale  również tematy związane z wyznawanymi wartościami. Zadaje pytania czy bycie „dobrym człowiekiem” wiąże się z brakiem sukcesów, czy może wręcz przeciwnie – to wielki życiowy sukces. Podczas spotkania próbował odpowiedzieć na pytanie,czy pogoń za lepszym życiem musi się wiązać z pułapkami dorosłego życia.
W miesiącu maju pedagog szkolny we współpracy z pielęgniarką szkolną przeprowadził dla uczniów gimnazjum zajęcia profilaktyczne „Dopalacze-nowe narkotyki. Zagrożenia i konsekwencje”.

Głównym celem spotkań z uczniami było uświadomienie powodów oraz sytuacji, w których młody człowiek może sięgnąć po dopalacze.

Ponad to, uczniowie dowiedzieli się co to są dopalacze, w jakich okolicznościach można zostać „poczęstowanym” dopalaczem oraz jak zachować się w obecności osoby która zażyła dopalacz i w jaki sposób udzielić jej pierwszej pomocy.

Wszystkim uczniom zaangażowanym w proces lekcyjny serdecznie dziękujemy.

 

Dużo radości życzą pedagog i pielęgniarka szkolna
W kwietniu b.r. z inicjatywy uczennicy Olgi Koniecznej z klasy II DB, pedagog szkolny zorganizował spotkanie dla uczniów klas gimnazjalnych z ratownikami szczecińskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W spotkaniu uczestniczyła również pielęgniarka szkolna.

Tematem spotkania były bezpieczne zachowania nad wodą oraz zajęcia praktyczne związane z pierwszą pomocą.

Po krótkim wykładzie przystąpiono do ćwiczeń na kilku stacjach: BLS dorosły, BLS dziecko, pozycja boczna, AED.

W zajęciach uczestniczył również nadkom. Marcin Kłosiński z Referatu Policji Wodnej ze Szczecina, który mówił o niebezpiecznych zachowaniach nad wodą zagrażających życiu i zdrowiu młodego człowieka.

 

Przestrzegaj żelaznych zasad!

nie wchodź do wody bezpośrednio po spożyciu posiłku,

nie wskakuj gwałtownie do wody rozgrzany dłuższym opalaniem,

nigdy nie skacz ( zwłaszcza na głowę ) do nieznanej wody,

zawsze zbadaj głębokość wody oraz ukształtowanie dna, w trakcie kąpieli nie krzycz,

nie wzywaj pomocy, jeśli faktycznie nie jest Ci ona potrzebna,

nie wrzucaj do wody śmieci, szkła,

w przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna - natychmiast wyjdź z wody,

pływając nie oddalaj się od wyznaczonego, strzeżonego miejsca na kąpielisku.

 

Bezpiecznych wakacji życzy pedagog i pielęgniarka szkolna.
W miesiącu kwietniu b.r. z inicjatywy pedagoga szkolnego odbyły się spotkania uczniów klas gimnazjalnych z edukatorkami szkolnymi ze Straży Miejskiej w ramach zajęć z profilaktyki uzależnień od nikotyny.

Wyjściem do zajęć było obejrzenie materiału filmowego „Nikotyna –legalny narkotyk”. Następnie omówiono skutki palenia tytoniu oraz podjęto dyskusję na temat motywacji młodych ludzi do sięgania po papierosy.

Osoby palące są narażone na zwiększone ryzyko:

chorób układu krążenia, takich jak zawał serca, udar mózgu, choroba niedokrwienna kończyn dolnych- 20% zgonów z powoduchorób układu krążenia spowodowanych jest paleniem tytoniu

nowotworów złośliwych, takich jak: rak płuc, rak jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, trzustki, pęcherza moczowego i nerek 30% zgonów z powodu nowotworów spowodowanych jest paleniem tytoniu

choroby zakrzepowo-zatorowej

chorób płuc, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc POChP (rozedma i przewlekle zapalenie oskrzeli) choroby wrzodowej.

Z tego miejsca dziękujemy osobom, które w sposób zaangażowany uczestniczyły w zajęciach oraz zabrały głos w tak ważnej dyskusji.

 

Głębokich oddechów życzy pedagog szkolny
9 kwietnia 2016 roku uczniowie i nauczyciele IX Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie mieli zaszczyt gościć młodzież gimnazjów wraz z rodzicami i przyjaciółmi na dniu „Drzwi Otwartych w IX LO”.

Dzień ten zorganizowany został w celu pokazania naszej szkoły, możliwości poznania przyszłych nauczycieli, nas samych. Jednak najważniejszym dla nas celem było zachęcenie przyszłych licealistów do kontynuowania drogi edukacyjnej w naszej szkole.

Mamy nadzieję, że działania które zorganizowane zostały przez uczniów naszej szkoły przy wsparciu grona nauczycielskiego, pozwoliły nie tylko na miłe spędzenie sobotniego przedpołudnia, ale również przyczyniły się do podjęcia ważnych decyzji edukacyjnych

Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom za zaangażowanie w organizację dnia otwartego oraz za stworzenie atmosfery serdeczności i życzliwości naszym przybyłym gościom. Szczególne podziękowanie kieruję do uczniów klasy I C i II C oraz wychowawców tych klas.

 

Pedagog szkolny Magdalena Turula-Mączka
W marcu b.r. z inicjatywy pedagoga szkolnego odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych gimnazjum z przedstawicielami Straży Miejskiej w ramach programu „Cyberprzemoc”.

Taki właśnie tytuł nosi cykl prelekcji dotyczących bezpieczeństwa w internecie oraz związanych z nim zagrożeń.

Prelekcje wśród uczniów Gimnazjum nr 42 w Szczecinie przeprowadziły Strażniczki Miejskie z Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej. Tematy poruszane podczas zajęć z cyberprzemocy to między innymi nękanie, zniesławianie, rozsyłanie kompromitujących materiałów.

Bezpiecznego surfowania w necie życzy pedagog szkolny
W dniu 7 marca 2016 r.  już po raz drugi z inicjatywy pedagoga szkolnego odbyło się spotkanie ze szczecińskimi policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, którzy przeprowadzili warsztaty samoobrony dla dziewcząt. W taki właśnie sposób pedagog szkolny postanowiła uczcić Dzień Kobiet.

Spotkanie było adresowane do uczennic klas licealnych. Celem spotkania była edukacja w obszarze obrony własnej oraz zapobiegania sytuacjom niebezpiecznym na ulicy. Efektem zajęć jest zwiększenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa na ulicach miasta, zachowania się w trakcie i po napadzie ulicznym oraz zmniejszenie poziomu lęku w sytuacji niebezpiecznej.

Ćwiczenia praktyczne technik samoobrony przeprowadzone przez nadkom. Marcina Kłosińskiego miały na celu nauczenie dziewcząt podejmowania bezpiecznej interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa osobistego oraz edukację w zakresie zachowań umożliwiających odparcie ataku silniejszego napastnika.

 

poniżej link do materiału radia Szczecin:

http://radioszczecin.pl/1,334939,wiadomosci&dtx=&szukaj=&go=morelist&s=5

 

Dziękuje wszystkim wojowniczkom, które wzięły udział w zajęciach i do zobaczenia za rok 
Maturzyści naszej szkoły już niedługo będą musieli podjąć jedna z ważniejszych decyzji w ich życiu, jaką jest wybór dalszej drogi kształcenia. Jednak wcześniej czeka ich zbliżający się egzamin maturalny, a w niedalekiej przyszłości być może pierwsza praca.

Przedstawiciele Wyższej Szkoły Bankowej z Poznania Wydział Ekonomiczny w Szczecinie przeprowadzili z myślą o maturzystach warsztat „Wizerunek publiczny w mediach społecznościowych” oraz zaprezentowali uczniom swoją ofertę edukacyjną. Spotkania odbyły się w marcu bieżącego roku.

Warsztat realizowany był w formie interaktywnej, a jego głównym zadaniem było zrozumienie wpływu zamieszczanych treści w sieci na przyszłą karierę zawodową. Z tego miejsca pedagog szkolny życzy wszystkim tegorocznym maturzystom udanej matury, oraz dobrych wspomnień z 3 lat spędzonych w murach „dziewiątki”. Życzę również, żeby wyniki Waszych matur otworzyły Wam drzwi wymarzonej uczelni.
W lutym b.r. pedagog szkolny zorganizował spotkanie  pani Joanny Kowalskiej z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie z uczniami naszego gimnazjum w w ramach programu "Nieletni Paragraf" . Program ma za zadanie zmniejszenie przestępczości wśród nieletnich poprzez poprawę ich świadomości i wiedzy w zakresie odpowiedzialności prawnej.

Akcja skierowana jest do uczniów klas I szkół gimnazjalnych bowiem, to właśnie oni kończąc 13 rok życia zaczynają odpowiadać prawnie za zachowania naruszające prawo.

Uczniowie po wysłuchaniu wykładu dotyczącego odpowiedzialności prawnej zadawali szereg pytań na nurtujące ich pytania. Kolejnym krokiem w realizacji programu było wzięcie udziału wszystkich uczniów w teście sprawdzającym nowe wiadomości. Uczniowie naszego gimnazjum uzyskali wysokie wyniki w teście, co oznaczać może, że z uwagą wysłuchali pogadanki naszego gościa z Komendy Miejskiej.
W styczniu pedagog szkolny przeprowadził we wszystkich klas gimnazjum zajęcia pt. „Mój sposób na stres”. Podczas godzin wychowawczych uczniowie dowiedzieli się czym jest stres, poznali techniki i sposoby obniżające napięcie emocjonalne oraz nauczyli się rozpoznawać sygnały pochodzące z ciała, których prawidłowe rozeznanie determinuje późniejszą reakcję na stres. Podczas zajęć odbyła się „giełda pomysłów”, która pozwoliła na uczniom na podzielenie się własnymi, skutecznymi sposobami radzenia sobie ze stresem, głównie w sytuacjach szkolnych. Wszystkim osobom zaangażowanym w pracę na lekcjach serdecznie dziękuję.

A oto kilka sposobów na poradzenie sobie z sytuacją stresową :

1. Ćwiczenia oddechowe. Świetnie uspokajają umysł. Unieś ramiona nad głową i wyprostuj je. Mocno wciągnij (przez nos) powietrze do płuc, po czym wypuść je ustami, opuszczając jednocześnie ramiona. Powtórz ćwiczenie 5 razy.

2. Moc ziół. Uczucie niepokoju najlepiej łagodzą: chmiel, kozłek lekarski i melisa. Dlatego po stresującym dniu zaaplikuj sobie ziołową herbatę. Łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku i parz 15 minut. Odcedzony i przestudzony napar wypij przed pójściem do łóżka.

3. Aromaterapia. Antystresowe działanie mają m.in. olejki: szałwiowy, różany, rozmarynowy, lawendowy. Możesz np. odparowywać je w kominkach zapachowych, gdy potrzebujesz się wyciszyć, lub stosować do kąpieli (10 kropli), aby złagodzić napięcie mięśni.

4. Dobre jedzenie. Zatroszcz się, by w twojej diecie znalazło się jak najwięcej produktów zawierających węglowodany (pełnoziarniste pieczywo, kasze, ziemniaki), które podnoszą poziom zbawczej dla psychiki serotoniny. Chrup też orzechy, ponieważ są bogate w magnez - pierwiastek wzmacniający odporność psychiczną organizmu. Twój system nerwowy wzmocni również witamina B1. Zawiera ją m.in. chude mięso wieprzowe i płatki owsiane.

5. Akupresura. Jeśli czujesz się spięty, niemiłe uczucie ustąpi, gdy na 4-6 sekund ściśniesz pierwszy staw małego palca. Możesz też uciskać palcem punkt między brwiami.

6. Śmiech. To doskonały lek na stres! Badania naukowe wykazały, że śmiech autentycznie poprawia nastrój. We krwi obniża się bowiem poziom adrenaliny.

7. Muzyka. Ta, którą lubisz. Ale twoje nerwy najlepiej ukoi spokojna muzyka Mozarta. Dowiedziono, że utwory tego kompozytora normalizują ciśnienie tętnicze, ponieważ mają częstotliwości dźwięków zgodne z rytmem pracy serca.

8. Masaż. Aby pozbyć się napięcia mięśni szyi, rozmasuj skórę wzdłuż kręgosłupa szyjnego. A gdy boli cię głowa, wymasuj skronie i połóż na chwilę dłonie na zamkniętych oczach. Kiedy pomasujesz miejsce na środku zagłębienia w stopie, poczujesz się naprawdę błogo.

9. I najważniejszy antystresor. Ruch. Wskocz w sportowe buty i pobiegaj kwadrans po osiedlowych ścieżkach. Taka codzienna dawka ruchu wzmocni twój system nerwowy. Kiedy bowiem się ruszasz, krew krąży szybciej, usuwając z ustroju nadmiar hormonów stresu.

 

Samych przyjemnych chwil w szkole życzy pedagog.
nasze_projekty.jpg