Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Szczecinie

IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie oraz Gimnazjum nr 42 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Galeria zdjęć Wymiana z Kantonschule Hottingen w Zurychu

Wymiana z Kantonschule Hottingen w Zurychu

Email Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

W poniedziałek (30.09.2013) w południe (klasa 2d i 3d wraz z panią profesor Krystną Stępień) przywitaliśmy  na Dworcu Głownym uczniów z Kantonschule Hottingen w Zurychu, oraz ich nauczycieli panią R. Milliguet i pana K. Gysel. W dniu tym odbyły się prezentacje uczniów na temat roli Polski w Unii Europejskie, Szczecina po roku 1945 oraz nauka języka polskiego. Dzień zakończył rejs po Odrze statkiem „Dziewanna”, podczas którego uczniowie mogli lepiej się poznać, podziwiając jednocześnie krajobraz portu i stoczni.

 

Wtorek (31.09.2013) rozpoczęliśmy od prezentacji na temat podziemnego Szczecina. Następnie udaliśmy się wspólnie na spotkanie z zastępcą prezydenta Miasta Szczecina, panem Krzysztofem Soską. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawej prezentacji na temat roli Szczecina na arenie międzynarodowej, planowanych inwestycji i historii samego miasta. Zadawaliśmy pytania i prowadziliśmy owocną dyskusję. Około godziny 14:00 spotkaliśmy się pod wejściem do schronu przeciwatomowego na Dworcu Głównym w Szczecinie, by następnie zwiedzić dwie trasy Muzeum Podziemnego Szczecina – traktującą o II Wojnie Światowej oraz życiu w PRL.

 

Dnia 2.10, tj. środa, wyjechaliśmy do Świnoujścia i Międzyzdrojów. Najpierw odwiedziliśmy rezerwat żubrów w Wolińskim Parku Narodowym, później pojechaliśmy na latarnię morską w Świnoujściu. Jest to jedna z najwyższych latarni w Europie. Po obejrzeniu widoków ze szczytu latarni, zeszliśmy by obejrzeć XIX wieczny pruski  Fort Gerharda. Jak się okazało jest to jeden z najlepiej zachowanych fortów nadbrzeżnych w Europie. Resztę czasu wolnego spędziliśmy na spacerowaniu po Świnoujściu.

W czwartek, 3.10., rano odbyły się prezentacje uczniów polskich i szwajcarskich. Następnie lekcja języka japońskiego, prowadzona przez pana profesora Macieja Wasielewskiego, która przysporzyła wiele radości. Po krótkiej przerwie poszliśmy zwiedzać Zamek Książąt Pomorskich, a w nim sarkofagi książąt pomorskich, dekoracje kamieniarskie oraz cele czarownic. W dniu tym odbyła się również lekcja języka rosyjskiego przeprowadzona przez panią profesor Małgorzatę Wenz. Uczniowie wiele się na niej nauczyli, po lekcji nastąpiła chwila, na którą wielu czekało, a mianowicie mecz piłki nożej oraz siatkówki grupy polskiej przeciw grupie szwajcarskiej. Mecze zakończyły się remisem.

W piątek (04.09.2013) zwiedzaliśmy wspólnie z gośćmi Folwark Skarbimierz, który jest zabytkowym kompleksem rezydencjonalno-parkowo-folwarcznym, położonym w odległości zaledwie 4km na zachód od Szczecina w miejscowości Skarbimierzyce, której początki sięgają XII wieku. Wieczorem pożegnaliśmy się z uczniami i ich opiekunami na Dworcu Głównym w Szczecinie.

 

W kwietniu zobaczymy się z naszymi gośćmi w Zurychu i mamy nadzieję na równie pracowity tydzień.

 

Napisali: Karolina Czuchaj (3D), Justyna Łata (3D), Jarosław Matuła (3D)

 

fot. Maria Rohde

Poprawiony: piątek, 15 listopada 2013 08:42  


nasze_projekty.jpg