Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Szczecinie

IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie oraz Gimnazjum nr 42 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kotłownia 2013

Email Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Po "Kotłowni 2013"

  • SPRAWOZDANIE, CZYLI KROK PO KROKU

Zakończyliśmy V Przegląd Małych Form Teatralnych „Kotłownia” , który odbył się  w dniach 10 – 11 czerwca 2013 roku w auli IX Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie.

 

W  tym roku w „Kotłowni” wzięło udział 13 zespołów, w tym jeden z Choszczna, jeden z Kamienia Pomorskiego, dwa ze Stargardu Szczecińskiego i dziewięć ze Szczecina. W sumie można było zobaczyć 15 spektakli.

 

Pierwszego dnia zaprezentowano 7 przedstawień. W wykonaniu uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Szczecinie mogliśmy zobaczyć trzy różne inscenizacje: „Poskromienie złośnicy”, „Oskar i pani Róża” i monodram „Matura”. Grupa Animi Orchestrae z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Szczecinie wystawiła spektakl „Kinderbal albo o tresowaniu". Teatr Emigatis z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie Szczecińskim przygotował inscenizację „Psia furtka”. Zobaczyliśmy też zespół DRIM TIM INIEMAMOCNI z Gimnazjum nr 6 w Szczecinie, który wystawił scenkę pod tytułem „Trzynastego”, a  Grupa "Nieformalnie" z Bursy Szkolnej Integracyjnej w Szczecinie zaprezentowała udramatyzowaną wersję „Monologów waginy” Eve Ensler.

Drugiego dnia „Kotłowni” zaprezentowano 8 przedstawień. Były to kolejno: „Tragedia Romea i Julii” w wykonaniu Grupy MiA z klasy 2Ga Gimnazjum nr 42 w Szczecinie, a następnie spektakl „Co na górze, to na górze” wystawiony przez parę aktorów z Teatru Krzywa Scena ze Stargardzkiego Centrum Kultury w Stargardzie Szczecińskim. Później zobaczyliśmy przedstawienie Grupy Okazjonalnej z Zespołu Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie „Ludzie poczciwi" o związkach Czesława Miłosza i Aleksandra Sołżenicyna z paryską " Kulturą". Kolejnym pokazem były trzy inscenizacje: „Kobieta z bukietem”, „Modlitwa wychowawcy” i „Obca” w wykonaniu uczniów z Koła Humanistycznego  Caerulea schola w X Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie, a potem spektakl  Teatru A z Kamieńskiego Domu Kultury zatytułowany „Bal w operze” . Prezentacje teatralne zakończył monodram pod tytułem „K+D” wykonany przez Igora Krupczyńskiego , absolwenta IX LO , dziś młodego aktora szczecińskiego Teatru NIE MA.

Na zakończenie "Kotłowni 2013"odbyło się spotkanie z Panią reżyser -  Tatianą Malinowską-Tyszkiewicz,  prowadzącą od lat Teatr NIE MA (powstały niegdyś , w roku 1999, w IX LO)  i inne grupy teatralne. Pani Tatiana to główna inicjatorka Przeglądu Małych Form Teatralnych.  W rozmowie uczestniczyli także aktorzy najdłużej związani z JEJ  teatrem, będący jednocześnie NASZYMI absolwentami z różnych roczników: Katarzyna  Nowak, Joanna Sadłowska - Szreder, Mateusz Figiel, Artur Liwuś, Tomasz Ostach, Igor Krupczyński. Podczas spotkania goście odpowiadali na pytania dotyczące historii i funkcjonowania Teatru NIE MA . Ciekawie przedstawili swoją drogę ze szkoły na scenę oraz rolę teatru w ich życiu.

Każda z grup biorących udział w „Kotłowni” została uhonorowana dyplomem i upominkiem.

  • CZAS NA OCENĘ, CZYLI TEATR W NASZYCH OCZACH

Nieprofesjonalne i niesformalizowane gremium jurorskie, złożone z uczniów, absolwentów i nauczycieli , którzy obejrzeli wszystkie spektakle, wybrało te, które- ich zdaniem- najlepiej zapisały się w pamięci widzów. Trzecie miejsce przyznano Grupie Nieformalnie (Bursa) za „Monologi waginy”, druga lokata przypadła zespołowi Animi Orchestrae (IV LO) i ich „Kinderbalowi albo o tresowaniu”, a za najlepszy spektakl V Przeglądu Małych Form Teatralnych „Kotłownia” 2013 uznano przedstawienie „Co na górze, to na górze” w wykonaniu Teatru Krzywa Scena.

Ponadto zadecydowano o przyznaniu wyróżnień za  najciekawsze role: żeńską i  męską. W pierwszej kategorii uhonorowano Michalinę Jakubiak z Teatru Emigatis (MDK- Stargard) za rolę Kota w „Psiej furtce”. Natomiast Mateusz Malisz z IV LO (Animi Orchestrae)  uzyskał wyróżnienie w drugiej kategorii za rolę demonicznego bajarza w przedstawieniu  „Kinderbal albo o tresowaniu”.

  • PODZIĘKOWANIA, CZYLI: KTO, KOMU, DLACZEGO

W przygotowanie i realizację tegorocznej „Kotłowni” byli zaangażowani chętni uczniowie z  klas: 2Ga, 2Gc, 1d, 1f, 2a, 2d, 2c, 2d, 2e, ze szczególnym udziałem Marty Witak z klasy 2a. Ich działania organizowały i koordynowały Panie polonistki: p.  Anna Parchimowicz i p.  Dorota Madoń- Stankiewicz.  Przedsięwzięcie odbyło się sprawnie dzięki współpracy z Akademickim Centrum Kultury i pomocy Pani Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz oraz jej współpracowników i "wychowanków": Igora Krupczyńskiego i Krzysztofa Stępnia.

Dziękujemy za pomoc i przychylność ze strony Dyrekcji  i nauczycieli IX LO oraz innych ofiarnych sponsorów:  Urzędu Miasta Szczecina, firm: "Asprod", "Cafe System", "Soft Vision", "Communicate", Fundacji "GIK" z Poznania oraz Rodziców z klasy 1f.

ORGANIZATORZY

Po "KOTŁOWNI 2013"

Zapraszamy na stronę:

www.kotlownia.lo9.szczecin.pl

Znajdziecie tam sprawozdanie z przebiegu V Przeglądu Małych Form Teatralnych "Kotłownia 2013", refleksje podsumowujące i zdjęcia.

fot. Maria Rohde


Poprawiony: poniedziałek, 01 lipca 2013 09:50  


nasze_projekty.jpg