poniedziałek, 16 kwietnia 2018 08:34ZSO Nr 6 w Szczecinie

Dziewiątka odkryta

W sobotę 24 marca br. w naszym liceum odbyło się cykliczne wydarzenie – „Drzwi Otwarte”, które podobnie jak ­w latach ubiegłych cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas trzecich gimnazjum i ich rodziców. Dzięki wizycie można było odkryć dziewięć powodów, dla których warto zostać uczennicą lub uczniem naszej szkoły.

Podczas rozmów z gośćmi szkoły spotkaliśmy się przede wszystkim z pytaniami dotyczącymi sposobu realizacji programu w poszczególnych klasach. – Najważniejszą kwestią dla nas było to, żeby na wszelkie zapytania dotyczące nauki w IX Liceum Ogólnokształcącym odpowiedzi mogli udzielić nie tylko nauczyciele, ale także uczniowie naszej szkoły – mówi pani dyrektor Bożena Łoś-Nowak. Dużym zaskoczeniem dla kandydatów była informacja o systemie grupowym, który obowiązuje na językach obcych we wszystkich klasach z wyłączeniem klasy o profilu dwujęzycznym z językiem niemieckim. –Od lat w taki właśnie sposób nauczamy języków obcych. Byliśmy pionierami takiego rozwiązania w województwie. - dodaje Aneta Czaykowska, wicedyrektor.  W trakcie „ Drzwi” zaprezentowano języki obce, których uczniowie uczą się w szkole w ramach lekcji oraz zajęć pozalekcyjnych. Nasi goście mieli możliwość wziąć udział w mini-lekcji języka francuskiego, quizie z wiedzy o Francji,  obejrzeć prezentację multimedialną na temat egzaminu DELF. Członkowie koła języka japońskiego opowiadali o zajęciach koła przygotowując sushi, którego degustacja wywołała entuzjazm wśród gości odwiedzających pokaz. Odbył się również Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Japonii. Zainteresowaniem cieszyło się stanowisko klasy o profilu dwujęzycznym. Tam kandydaci dowiedzieli się jakie są korzyści płynące z nauki w klasie „D”- możliwość przystąpienia do egzaminu DSDII na poziomie C1, międzynarodowe projekty oraz  wymiany uczniowskie.

Sobotnie przedpołudnie w „Dziewiątce” przybrało formę festiwalu nauki. Były doświadczenia fizyczne, chemiczne i biologiczne, a także zmagania logiczne. Między innymi można było przeprowadzić doświadczenia z elektrostatyki, gdzie prezentowana była zasada działania klatki Faradaya oraz sprawdzić swoją siłę mając za przeciwnika ciśnienie atmosferyczne - próba podniesienia klosza pompy próżniowej po wypompowaniu powietrza spod klosza.  Nasi goście mieli możliwość samodzielnego wyizolowania cząsteczki DNA z komórek banana pod kierunkiem pani mgr inż. Kamili Kuźmińskiej z Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT w Szczecinie, który obejmuje patronatem klasę o profilu biotechnologicznym. Spore zainteresowanie wzbudziła też możliwość wykrycia katalazy w materiale roślinnym oraz gra pt. „Śladami ewolucji”.

Szczególnym rodzajem atrakcji był symulator lotów, który prezentował lot samolotem ze Szczecina do Gdańska. Co ciekawe, prezentujący lot uczeń klasy matematyczno-fizycznej jest w trakcie robienia licencji pilota – dodaje Marcin Waszak, nauczyciel fizyki.  Największym zainteresowaniem cieszyło się doświadczenie „płonące dłonie”. Uczennice zbierały gaz w wodzie, pianę zbierały do rąk i podpalały ją ogniem. Była także sztuczna krew, doświadczenie „pasta dla słoni” oraz wulkany.

Dodatkowo uczniowie klas informatycznych bardzo chętnie prezentowali młodszym kolegom i koleżankom własne projekty informatyczne m.in. fraktale opisane za pomocą liczb zespolonych, a Akademia Morska w Szczecinie wspierała nas w próbach zaszczepiania w uczniach pasji do tego przedmiotu prezentując jak w praktyce obiekty wirtualne powstają w drukarce 3D oraz opowiadając o zaletach studiowania IT.

W sali gimnastycznej szkoły można było podziwiać uczennice w różnych układach tanecznych, poćwiczyć piłkę siatkową lub zdobyć praktykę pierwszej pomocy przedmedycznej.

Poza rzetelną informacją na temat nauki w IX LO, odwiedzający mogli również zobaczyć czym żyje szkoła. Swoją działalność prezentował Samorząd Uczniowski, szkolny zespół muzyczny oraz gazeta „Dziewiąte Wrota”, która ukazuje się zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Nasza gazeta ma bardzo długie tradycje. Pierwsze numery pochodzą z lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku – opowiada uczennica Aleksandra Miernik.

Serdecznie dziękujemy gościom, partnerom z Akademii Morskiej, uczniom i nauczycielom zaangażowanym w to wydarzenie. Kolejne „Drzwi Otwarte” za rok. Do zobaczenia.